19. siječnja 2014.
PTICE
TIGRICA
PREHRANA:Tigrice nisu zahtjevne što se hrane tiče: gotova mješavina sjemenki, sezonsko voće i povrće te omiljeni bar za ptice. Svo voće i povrće mora biti svježe, neprskano, oprano i posušeno. Ponudite im i minerale te sipinu kost.
KRLETKA:Tigrice vole prostrane krletke u kojima mogu slobodno raširiti krila (min. 40 x 40 x 30 cm). Za svaku dodatnu pticu, potrebna je još 1,5 puta veća krletka. Za 2 - 4 tigrice krletka treba biti min. 120 x 60 x 100 cm. Papigicama stavite nekoliko prečki (grana), igračke, hranilicu i pojilicu. Omogućite svojoj tigrici mnoštvo igračaka: ljestve, zvonca, ljuljačke... Krletka ne smije biti na propuhu.Tigrica bi dnevno trebala i nekoliko sati slobodno letjeti izvan kaveza. Svakako provjerite jesu li prozori i vrata zatvoreni. Za pranje kaveza nemojte koristiti deterdžente, nego vruću vodu ili posebna sredstva namijenjena za dezinfekciju kaveza.
ZDRAVLJE:Ukoliko je Vaša tigrica napuhnuta, nakostriješena, apatična, promijenjen je izmet ili odbija hranu ili vodu, odmah posjetite veterinara. Vrlo je važno za zdravlje Vaše tigrice svakodnevno puštanje iz kaveza.
Tigrica je zdrava kada:
- oči nisu suzne i širom su otvorene
- perje je čisto i uredno
- nema promjene u boji i konzistenciji izmeta
- ima čiste i suhe nosnice
- kandže nisu predugačke
- nema vidljivih oteklina niti povreda
- živahna je i ima dobar apetit
DRUŠTVO:Tigrice su izuzetno socijalna bića i trebalo bi ih držati najmanje u paru. Čovjek, ogledalce ili plastična ptica ne zamjenjuju im društvo. Osamljena papigica može se čak i razboljeti.
KANARINAC
PREHRANA:Kanarinci jedu gotovu mješavinu sjemenki za kanarince, jabuke, naranče, banane, kruške, breskve, špinat, blitvu, povremeno i tvrdo kuhano jaje. Ponudite im i mineralni kamen te sipinu kost. Svježa voda treba biti dostupna cijelo vrijeme.
KRLETKA:Kako ptice nisu stvorene da žive u malim kavezima, omogućite im što veći prostor za život i kretanje. Krletka bi trebala biti više prostrana nego visoka, minimalno 40 x 60 cm. Nemojte krletku držati na suncu, propuhu ili blizu klima-uređaja, u kuhinji, kod velikih isparavanja" Sa zalaskom sunca, krletku prekrijte kako bi kanarinac imao svoj mir. U krletku postavite hranilicu, pojilicu i prečke, koje ne bi trebale biti predebele. Možete postaviti i grane od breze ili vrbe.Na prečkicama ili grančicama različitih debljina ptice jačaju prste. Stavite u krletku i razne igračke: zvončiće, ogledalca, ljuljačke, ali omogućite kanarincu da ima dovoljno mjesta za letenje. 3 - 4 puta tjedno ponudite Vašem kanarincu kadu za ptice s mlakom vodom, jer obožava kupanje. Nemojte često premještati krletku, jer se tada kanarinac osjeća nesigurno.
ZDRAVLJE:Ukoliko primjetite smanjen apetit i gubitak težine, smanjenu aktivnost, da ptica sjedi na dnu kaveza, iscjedak iz nosa ili očiju, kihanje te nakostriješeno perje, obavezno posjetite veterinara. Ptice mjenjaju perje jednom do dva puta godišnje (mitarenje). Ovo je za organizam ptica vrlo zahtjevan period i prehranu je potrebno pojačati vitaminsko-mineralnim dodatkom.
Kanarinac je zdrav kada:
- oči nisu suzne i širom su otvorene
- perje je čisto i uredno
- nema promjene u boji i konzistenciji izmeta
- ima čiste i suhe nosnice
- kandže nisu predugačke
- nema vidljivih oteklina niti povreda
- živahna je i ima dobar apetit
DRUŠTVO:Kanarince možete držati same, ali vole i društvo. Vole vizualni kontakt s ljudima te baš ne vole da ih se dira. Pričanje te zviždanje dovoljni su za interakciju s Vašim ljubimcem. Obično se lako zbližavaju s drugim vrstama ptica. Iako se psa može naučiti da ne dira kanarinca ukoliko je pušten, nemojte se pouzdati u to da će i Vaš mačka biti ravnodušna.
NIMFA
PREHRANA:Nimfe jedu gotovu mješavinu sjemenki, prilagođenu za nimfe, svježe voće i povrće. U krletku im stavite grančice i sipinu kost za trošenje kljuna.
KRLETKA:Smjestite svog novog ljubimca u četvrtastu krletku minimalnih dimenzija 50 x 30 x 50. Za više papigica potrebne su i veće dimenzije. U kavez stavite hranilicu, pojilicu, 2 - 3 drvene prečke ili prirodne grane. Igračke poput zvončića, ogledalca, grančica, također trebaju biti na raspolaganje Vašoj nimfi, ali pazite da su od prirodnih materijala. Krletku treba svakodnevno čistiti od izmeta i trulog voća i povrća, a jednom mjesečno kompletnu krletku oprati u vrućoj vodi. Svakodnevno puštajte svoju nimfu da slobodno leti kako bi potrošila energiju dobivenu hranom.
ZDRAVLJE:Vaša nimfa treba stručnu pomoć ukoliko primjetite da nije aktivna, da je bez apetita, perje je nakostriješeno, oči su zatvorene, izmet je vodenast ili ima proljev. Nadalje ako ima iscjedak iz nosnica ili očiju, nepravilno diše, kiše ili povraća. Nemojte se prestrašiti ako Vaša nimfa ima noćni napadaj panike. Kada ih nešto preplaši ili trgne iz sna, nekontrolirano počnu letjeti po kavezu, pa se mogu povrijediti. Najbolje je da je soba u kojoj spavaju mirna i zamračena, a krletku prekrijte tamnom tkaninom. Ptice mijenjaju perje 1 - 2 puta godišnje (mitarenje). Ovo je za organizam ptica vrlo zahtjevan period I prehranu je potrebno pojačati vitaminsko mineralnim dodatkom.
DRUŠTVO:Nimfe vole društvo te im ga svakako morate osigurati ukoliko im ne možete posvetiti dovoljno pažnje. Nemojte ih spajati s agapornidima, jer su preagresivni u odnosu na nimfe. Ukoliko imate psa ili mačku, prilikom puštanja nimfe iz kaveza, budite uvijek prisutni i na oprezu.
AUSTRALSKA ZEBICA
PREHRANA:Zebice jedu gotovu mješavinu sjemenki, špinat, listove maslačka, naribanu mrkvu i krastavce, jabuke, banane... Osigurajte svojoj zebici kalcij, pa joj stoga ponudite sipinu kost, a povremeno im možete ponuditi ljuske jajeta. Hrana im uvijek treba biti dostupna, kao i svježa voda.
KRLETKA:Zebice su živahne i vole letjeti. Stoga svojim ljubimcima omogućite što veću krletku (min. 60 x 40 x 40 cm), a svaki dodatni prostor zebice će itekako cijeniti. Kako su zebice malene ptice, pazite da rešetke nisu preširoke. Krletku stavite na tiho i mirno mjesto, a možete ih držati i vani. Ipak, treba im nešto vremena kako bi se navikle na novu okolinu, pa ih nemojte prečesto premještati. Svakako trebaju biti zaklonjene od kiše i od propuha. Općenito, zdrave zebice dobro će se osjećati na temperaturi u rasponu od 5°C pa sve do 30°C. U krletku postavite hranilicu, pojilicui prečke. Odličan dodatak je i ljuljačka te kadica za kupanje.
ZDRAVLJE:Ukoliko primijetite da zebica sjedi u kutu, nakostriješena je, nema apetita, kiše i općenito izgleda bolesno, obavezno posjetite veterinara.
DRUŠTVO:Zebice izuzetno vole društvo i svakako ih treba držati najmanje u paru. Priviknuti će se na blizinu ljudi, ali neće dozvoliti da ih se dira i mazi.
DRAŽESNA PAPIGICA
PREHRANA:Dražesne papigice jedu gotovu mješavinu sjemenki za papigice, sezonsko voće i povrće. Možete im ponuditi i neljušteni kikiriki, lješnjake, orahe. U hranu im možete dodavati i vitamine, a ponudite im i sipinu kost.
KRLETKA:Dražesne papigice vole imati puno prostora, pa stoga i krletka mora biti što većih dimenzija (min. 45x55x45cm).Osim hranilice i pojilice, u krletci se treba nalaziti i nekoliko prečki ili grana (od voćki). Igračke su važan element u životu Vaše papigice: zvončići, ljuljačke, grančice i ostale igračke napravljene od prirodnih materijala. Svakodnevno Vašu papigicu puštajte da slobodno leti.
ZDRAVLJE:Znakovi bolesti kod dražesnih papigica su povučenost, nakostriješenost i perje bez sjaja. Nadalje ako sjedi zatvorenih očiju, vodenaste oči, ako puno spava, kiše, gubi interes za okolinu, izmet promijeni boju ili je mekan.
DRUŠTVO:Dražesne papigice su vrlo društvene ptice. Preporučljivo ih je držati u paru, s partnerom. Ukoliko imate jednu papigicu, morate joj dati pažnju koju bi inače dobila od svog partnera. S druge strane, mogu biti prilično agresivne i nije uvijek preporučljivo stavljati ih u dodir s drugim pticama. Morate paziti da se Vaši parovi "slažu".
MALI I VELIKI ALEKSANDAR
PREHRANA:Osim gotove mješavine hrane za velike papige, koja se pretežno sastoji od suncokretovih i drugih sjemenki te kikirikija u ljusci, obrok im možete nadopuniti voćem, povrćem, orasima, lješnjacima i bademima u manjim količinama.
KRLETKA:Kavez za aleksandra mora biti od čvršćeg materijala te minimalnih dimenzija 60 x 45 x 90 cm. Aleksandri se vole kretati i po podu. Osim kućice, hranilice i pojilice, u kavez treba postaviti i grane za penjanje te igračke. Posude za hranu i vodu moraju biti dobro pričvršćene, a prečke ili grane od čvrstog drveta, jer jako vole gristi i vježbati kljun. Aleksandri se jako vole kupati te vole da ih se prska. Dnevno čistite posude za vodu i hranu. Jednom tjedno bi trebalo oprati prečke i igračke, a pod svaki drugi tjedan. Jednom godišnje treba kompletno oprati i dezinficirati kavez.
ZDRAVLJE:Kao i za sve druge papige, simptomi neke bolesti su nadutost, apatija, odbijanje hrane ili vode, proljev, povraćanje, kihanje, vodene oči. Ukoliko Vaš aleksandar ima neke od navedenih simptoma, svakako potražite savjet veterinara.
DRUŠTVO:Mali aleksandar ne može se držati s drugim vrstama ptica jer je prema njima dosta agresivan. Međusobno se jako dobro slažu. Kada se pripitome, vrlo su privrženi ljudima.
ROZELA
PREHRANA:Hrana rozela sastoji se od tvrdog zrnja, mješavine hrane za male ili srednje velike papige (ovisno o vrsti rozele). Dodaci prehrani vrlo su važni, a možete ih staviti i u posebnu posudu. Voćni dodaci uključuju jabuku, banane, kruške, trešnje, naranču, dinje, nar, breskve i bobičavo voće. Davanjem sezonskog voća i povrća imitirate uvjete u prirodi, a time i samu sezonu parenja. Od povrća mogu jesti špinat, mrkvu, salatu, slatki kukuruz, grah... Dodaci proteina mogu se povremeno ponuditi, a svakako u vrijeme parenja. Neke namirnice s visokim udjelom proteina su tvrdo kuhano jaje, kikiriki, svježi sir. Vitamini se dodaju u vodu za piće ili hranu 2-3 puta tjedno, a svakodnevno u sezoni parenja, kao i mitarenja. Mineralni kamen ili sipina kost važni su za njihov kljun. Pijesak za ptice i ljuskice školjki osiguravaju neophodne minerale.
KRLETKA:Rozelama nije potrebna osobito velika volijera za život i parenje. Za veličinu volijere vrijedi pravilo da što je duža i veća, rozela će biti sretnija. No, u svakom slučaju veća volijera je potrebna kad se u uzgoju u njoj nalazi više parova ptica. U većoj volijeri suživot je mirniji jer nema ljubomore i borbe za teritorij, naročito između roditelja i potomaka. Volijera u zatvorenom prostoru (stan, kuća) trebala bi biti dimenzija 120 x 80 x 170 cm, razmaka između šipki oko 15 mm. Dno se prekriva najčešće pijeskom za ptice ili sličnim materijalom.
ZDRAVLJE:Kao i kod većina ptica simptomi bolesti su: nadutost, apatija, odbijanje hrane ili vode, proljev, povraćanje, kihanje, vodene oči, nezainteresiranost za okolinu, poremećaj ravnoteže...Ukoliko Vaša rozela pokazuje neke od navedenih simptoma, svakako potražite savjet veterinara.
DRUŠTVO:Rozele se ne mogu držati s drugim vrstama ptica jer prema njima mogu biti poprilično agresivne. Međusobno se dobro slažu. Za pripitomljavanje je potrebno uložiti dosta vremena i truda.
ŽAKO
PREHRANA:Žakoi jedu gotovu smjesu sjemenki, prilagođenu za njih i to treba biti temelj prehrane. Od svježeg voća možete im davati: jabuke, sve agrume, grožđe i smokve, marelice, breskve, banane, jagode, maline, borovnice... Od povrća ponudite im: mrkvu (list i korijen), list i korijen peršina i celera jednom tjedno. Kao poslasticu može im dati tvrdo kuhano jaje (žumanjak i bjelanjak) barem jednom tjedno, a može se pomiješati s kukuruznom ili pšeničnom krupicom ili naribanom mrkvom).
KRLETKA:Volijera minimalnih dimenzija 100x80x180 cm. Nepravilan smještaj i neadekvatna prehrana mogu dovesti do patološkog čupanja perja. Žakoi zahtijevaju svakodnevnu interakciju s vlasnikom, a svakako u volijeru treba staviti i više različitih igračaka. Uputno je izraditi i stalak na kojem borave kada su izvan volijere. Volijeru treba svakodnevno čistiti od izmeta i ostataka voća i povrća, a jednom mjesečno cijelu ju oprati u vrućoj vodi.
ZDRAVLJE:Žako je zdrav kada:
- oči nisu suzne i širom su otvorene
- perje je čisto i uredno, nije isčupano, a kandže nisu predugačke
- nema promjene u boji i konzistenciji izmeta
- ima čiste i suhe nosnice
- nema vidljivih oteklina niti povreda
- živahan je i ima dobar apetit
DRUŠTVO:Veoma su glasni i u znatnoj mjeri će dominirati Vašim domom. Ukoliko ih se zanemaruje skloni su depresiji i neurotičnom ponašanju (poput kričanja, čupanja perja, samoozljeđivanja), stoga im treba posvećivati dovoljno pažnje i vremena te ih na vrijeme naučiti kako da se igraju i ponekad sami zabave na neko vrijeme. Igračke od drveta i mnogih drugih materijala trebale bi biti sastavni dio velikog kaveza te ih treba redovito mijenjati kako bi se zadržao interes za bavljenje njima.
KAKADU
PREHRANA:Gotove sjemenske mješavine za velike papige obogaćena kikirikijem, orasima, bademima i ostalom sjemenju bogatom biljnim uljima. Voće, povrće i zelenje treba činiti 25% prehrane.
KRLETKA:Kakaduima treba omogućiti prostrane krletke i sobne volijere na koje treba postaviti prečku za sjedenje na koju je poželjno objesiti drvenu igračku koju će kakadu kljunom gristi što će ga odvratiti odgrickanja namještaja. Rijetko lete, više se vole šetati i penjati pomoću kljuna.Tijekom toplog dijela godine treba ih se što više iznositi u vrt ili na balkon jer vole boraviti na svježem zraku, ali uvijek trebaju biti u hladu i zaklonjeni od propuha. Vole i ljetne pljuskove i kupanje pod tušem. Vrata krletke obavezno treba osigurati lokotom jer brzo shvate kako ih otvoriti.
ZDRAVLJE:Kao i za sve druge papige, simptomi neke bolesti su nadutost, apatija, odbijanje hrane ili vode, proljev, povraćanje, kihanje, vodene oči. Ukoliko kakadu ima neke od navedenih simptoma, svakako potražite savjet veterinara.
DRUŠTVO:Ptice su vrlo društvene i u prirodi oblikuju vrlo velika jata. Mužjak i ženka ostaju zajedno cijelog zivota. U slučaju uginuća jednog od njih, preostala ptica pronalazi novog partnera.
17. siječnja 2014.
MALE ŽIVOTINJE

HRČAK
PREHRANA:Hrčci jedu raznovrsnu hranu: gotova hrana za hrčke, jabuke, maslačak, radić, banane, lješnjaci. Vrlo je važno da uvijek ima svježe vode. Za redovito trošenje zubiju, u kavez stavite komadiće drveta za grickanje (jasen, lipa, jabuka, lijeska), ili različite gotove "grickalice" koje možete kupiti u dućanu za ljubimce. Kamen za glodavce poslužit će za trošenje zubića i kao izvor minerala. Ostaci ljudske hrane ili šećer štetni su za zdravlje hrčka.
KAVEZ:Novi dom hrčka trebao bi imati najmanje 60 x 50 x 40 cm. U kavezu trebaju biti još i kućica, bočica za vodu, posuda za hranu te kotač i ostale vrste igračaka za glodavce. Najbolje je kupiti gotovu stelju za hrčka. Mjesto na kojem hrčak vrši nuždu treba se čistiti svaki dan. Kavez se jednom tjedno treba detaljno očistiti. Prilikom pranja kaveza, sredstvo za čišćenje treba se dobro isprati. Kavez treba biti na stabilnom mjestu kako bi se spriječio pad.
ZDRAVLJE:Toplina direktne sunčeve svjetlosti ili radijatora, kao i propuh, visoka vlažnost i dim cigareta mogu narušiti zdravlje hrčka.Zdravi hrčak:kreće se brzo i hitro,oko njuškice, očiju i čmara ima čisto i uredno krzno,ima gusto krzno,nema poteškoća s disanjem (diše tiho),nema nikakve vidljive povrede
DRUŠTVO:Sirijski hrčak je samotnjak i voli biti sam. Kineski, sibirski i ruski hrčci vole živjeti u paru.
ZAMORAC
PREHRANA:Zamorčići su biljojedi. Suho sijeno je baza njihove prehrane, pa stoga uvijek mora biti dostupno. Uz sijeno, u posudici treba imati stalno mješavinu sjemenja za zamorčiće te svakodnevno svježe voće i povrće. Kako su veliki izjelice, treba paziti na količine hrane koju im dajete kako ne bi došlo do pretjerane težine. Količina gotove hrane za zamorce bila bi 1 žlica dnevno. Za prehranu zamorčiću možemo ponuditi: špinat, celer, rajčicu, mrkvu, papriku, krastavac, jabuku, dinju, breskve, grožđe, jagode, kruške, travu (s nezagađenih površina, nikako uz ceste), list maslačka.
KAVEZ:Mjesto na kojem će zamorčić prebivati mora biti zaštićeno od kiše, sunca i hladnoga vjetra, propuha i naglih promjena temperature. Prilikom izbora kaveza moramo paziti da površinom nije manji od 120 x 60 cm te niži od 50 cm. Naravno, ukoliko je zamorčića više, potreban je veći kavez. Ako je kavez manji, zamorčića moramo češće puštati u šetnju po stanu ili nekom vanjskom dobro ograđenom i zaštićenom prostoru. Zamorčić će se osjećati sigurnije ukoliko je njegov kavez na povišenom mjestu. U samom kavezu potrebno je osigurati mjesto za spavanje, vodu, posudicu za hranjenje te slobodno kretanje. Dno kaveza treba biti posuto steljom koja se treba svakodnevno čistiti kako bi se izbjegli neugodni mirisi te pojava bolesti. Bilo bi poželjno da zamorčić svaki dan može izaći iz kaveza, ali se treba obratiti posebna pažnja kako ne bi imao prilike grickati električne kablove ili otrovne biljke.
ZDRAVLJE:Zamorčić je zdrav kada:živahan je i ima dobar apetit,oči mu nisu suzne i krmeljave,zubići i nokti mu nisu predugački,ima suh nosić,dlaka je sjajna i miriši na svježe sijeno ili slamu,nema otekline ili vidljive povrede
DRUŠTVO:Zamorčići vole društvo i bilo bi idealno da su u kavezu najmanje dvoje. Najlakše je kad ih nabavite dok su maleni. Zamorčići postaju agresivni ako ima više mužjaka blizu ženki. Sam mužjak može bez problema prebivati sam s drugim mužjakom ili ženkom, ali privikavanje je lakše ako odrastaju od malena zajedno ili se kasnije moraju pomalo privikavati jedno na drugo. Ukoliko je mužjak kastriran, dozvoljene su sve kombinacije. Zajednički život zamorčića i kunića nije idealan zbog razlika u ponašanju.
KUNIĆ
PREHRANA:Najvažnije u ishrani kunića je sijeno, kojega možete davati u neograničenim količinama. Kuniću se dnevno treba davati i svježe povrće i bilje (mrkva, listovi brokule, kelj, blitva, djetelina, cvjetovi i listovi maslačka, peršin). Osim navedenog, kunići jedu i gotovu mješavinu sjemenki. Vole i voće, ali im ga dajte u malim količinama (jabuke, kruške, banane, naranče, breskve, šljive). Bitno je da im je svježa voda uvijek dostupna. Treba izbjegavati: cvjetaču, kupus, čokoladu, svježi kruh, špinat, rajčicu, krumpir. Uvođenje novih namirnica u prehranu treba biti postepeno, naročito kod mlađih jedinki.
KAVEZ:Kunići su vrlo društvena te zaigrana bića. Mogu se držati u kavezu ili mogu biti cijelo vrijeme slobodni. Kavez površinom mora biti barem 120 x 60 cm. U kavezu kuniću treba osigurati mjesto za hranu, vodu, spavanje te dodatni prostor za kretanje. Bilo bi idealno da se u jedan kut postavi i wc za glodavce koji treba redovito čistiti.Na dno kaveza najbolje je staviti slamu, piljevinu ili hoblovinu. U trgovini za kućne ljubimce možete nabaviti i gotovu stelju za kuniće. Kunić voli mekane površine (trava, tepih...). Ukoliko kunić prebiva izvan kaveza, svakako treba obratiti pažnju na kablove te otrovne biljke. U kavez mu stavite i igračke kako mu ne bi bilo dosadno. Kunići bolje podnose hladnoću nego vrućinu. Ako su na otvorenom treba im osigurati zaklon u sjeni. Ne smiju biti na propuhu. Dno kaveza uvijek mora biti suho.
ZDRAVLJE:Zdrav kunić ima suhu njuškicu, bistre oči, živahan je i puno se kreće. Zubi i nokti trebaju se povremeno rezati. Potrebno ih je redovito četkati kako bi se skinula suvišna dlaka (linjaju se svaka tri mjeseca). Zdrav kunić ima čisto i gusto krzno. Ukoliko Vaš kunić ima proljev, hitno ga odnesite veterinaru. Vrlo je bitno da vaš kunić ima uvijek grančice (jabuke ili lješnjaka) na koje će "trošiti" zube.
DRUŠTVO:Kunići su vrlo privrženi kućni ljubimci. Pitomi su, dragi, veseli, inteligentni, vole društvo ljudi. Životni vijek im je oko 10 godina.
ČINČILA
PREHRANA:Činčilama ponudite gotovu hranu za činčile, sijeno, listove radića, maslačka, jabuku, suho voće, marelicu... te obavezno vodu. Najbolje ih je hraniti navečer kada su budne i aktivne.
KAVEZ:Zbog izuzetno gustog krzna, ne preporuča se držati kavez sa činčilama na temperaturi višoj od 25ºC. Treba izbjegavati propuh i izravnu sunčevu svjetlost.
Kako se činčile danju odmaraju, kavez treba biti na mirnom mjestu. Kavez treba površinom biti što veći, a kako se činčile vole penjati, bilo bi dobro da je i visok. Kavez nikako ne bi trebao biti plastični, jer će ga činčile pregristi. Isto vrijedi i za posude za hranu i vodu. Stavite svojoj činčili u kavez i kućicu kako bi imala svoj mir. Kavez pospite steljom za činčile i redovito čistite. U kavez svakako stavite i grančice voćaka (jabuke, kruške, lješnjaka) za grickanje, kupovne "grickalice" te igračke. Jednom do dva puta tjedno priuštite svojoj činčili kupku u pijesku (specijalan pijesak za kupanje za činčile).
ZDRAVLJE:Općenito, dobro održavane činčile imaju vrlo malo zdravstvenih tegoba. Ukoliko primjetite promjenu u gustoći izmeta, ako mjestimično nedostaje krzna te ako su oči vodenaste, bilo bi dobro kontaktirati veterinara. Isto vrijedi ako se vaša činčila ponaša drugačije nego ste naviknuti, ako spava i po noći, previše miruje, ne uzima hranu...
DRUŠTVO:Ukoliko dobiju dovoljno ljudske pažnje, činčile mogu živjeti same. Tada Vi za njih postajete "druga" činčila. Ukoliko žive od mladosti u društvu s drugim činčilama, dobro će se slagati. Treba biti vrlo pažljiv prilikom upoznavanja odrasle činčile s novom jedinkom, jer tada znaju biti vrlo agresivne. Nemojte ostavljati činčilu samu s drugim ljubimcima, čisto iz razloga da u igri ne povrijede činčilu.
DEGU
PREHRANA:Nekoliko dana vaš će degu biti prilično sramežljiv. Pustite ga da se prilagodi na novi prostor, zvukove i mirise. Polagano se približavajte kavezu "- bez naglih kretnji. Kako su iznimno znatiželjne životinje, same će vam prići ako im ponudite kakvu poslasticu. Nemojte ih pokušati zgrabiti - ruku lagano stavite u kavez, ponudite poslasticu i degu će se sam iz znatiželje popeti. Ubrzo će se sami početi penjati na vaše ruke i ramena i istraživati vas. Puštajte ga redovito i igrajte se s njim, ali ga nemojte ostaviti bez nadzora, kako ne bi pregrizao električne kablove. Koliko će vaš degu biti pitom i voljan za komunikacijom, ovisi o njegovu karakteru.
KAVEZ:Degu zahtijeva veći kavez od ostalih glodavaca (idealno min. 100 x 60 x 60 cm).Kavez bi trebao biti od žice ili stakla, jer plastiku lako pregrizu. Ukoliko je na dnu kaveza rešetka, obilno ga treba posipati steljom kako se ne bi ozlijedili. Idealan kavez trebao bi imati nekoliko nivoa. Uz posudu za hranu i vodu, u kavez stavite i posudu s pijeskom za kupanje. Biti će vam zahvalni ako u kavez stavite veliki kotač za trčanje, grane, kamenje, glinene vaze, igračke i slične predmete koji će im služiti za igru i razonodu. Postavite kavez na mirno mjesto, bez buke, dima od cigareta, direktnog sunčevog svjetla ili propuha.
ZDRAVLJE:Nekoliko dana vaš će degu biti prilično sramežljiv. Pustite ga da se prilagodi na novi prostor, zvukove i mirise. Polagano se približavajte kavezu "- bez naglih kretnji. Kako su iznimno znatiželjne životinje, same će vam prići ako im ponudite kakvu poslasticu. Nemojte ih pokušati zgrabiti - ruku lagano stavite u kavez, ponudite poslasticu i degu će se sam iz znatiželje popeti. Ubrzo će se sami početi penjati na vaše ruke i ramena i istraživati vas. Puštajte ga redovito i igrajte se s njim, ali ga nemojte ostaviti bez nadzora, kako ne bi pregrizao električne kablove. Koliko će vaš degu biti pitom i voljan za komunikacijom, ovisi o njegovu karakteru.
DRUŠTVO:Degu je inteligentan i živahan glodavac koji će vas očarati svojim vragolijama. Znatiželjan je, veseo, iznimno razigran, drag i dobroćudan. Ima veliki raspon vokalizacija za različite situacije. Idealan je ljubimac za cijelu obitelj. Uz pravilnu njegu i prehranu degu živi od 5 do 9 godina.
MIŠ
PREHRANA:Miševi su mali glodavci koji imaju potrebu stalno uzimati hranu. U danu pojedu oko 10% svoje ukupne težine. Hrana za miševe uključuje razne sjemenke, kukuruz, pšenicu, ječam, sjemenke suncokreta i dr. Najviše vole zob, naravno u mješavini s ostalim, jer je on najhranjiviji i najlakši za probavu. Treba biti pažljiv sa suncokretom jer se miš može previše udebljati. Također vole sjemenke od bundeve, a posebno svježe sjemenke dinje.
KAVEZ:Miš voli svoju privatnost pa mu osigurajte dovoljno veliku kućicu u koju se uvijek može zavući. U kućici se osjeća najsigurnije, tako da je najbolje ne uznemiravati ga dok je u njoj i ako je moguće odignite je od podloge kako je ne bi trebali micati kod čiščenja. Nemojte ga buditi dok preko dana odmara već se igrajte s njim kad vidite da je budan.
ZDRAVLJE:Miš je vrlo čista životinja, uređuje si krzno i umiva se više puta dnevno. Čišćenje kaveza je potrebno obavljati svakih 3-4 dana, a po potrebi i češće. Zbog feromona koji je prisutan u mokraći spolno zrelih mužjaka, miris urina je izražajniji i vrlo specifičan. Kod ženki je taj miris manje intenzivan, ali još uvijek prisutan. Prednji zubi rastu tijekom cijelog života, pa im je potrebno osigurati mineralni kamen, drvo ili neki drugi predmet za grickanje, kako ne bi došlo do preraštavanja zuba.
DRUŠTVO:Vole živjeti u skupinama pa čak više ženki može zajedno odhranjivati mlade. Bez teškoća prihvačaju i samački život.
ŠTAKOR
PREHRANA:Prehrana štakora je bazirana na gotovoj hrani, mješavini za štakore ili na namirnicama poput pšenice, ječma, riže, kruha, suncokretovih sjemenki, jabuka, blitve, špinata, mrkve te drugog voća i povrća. Masne sjemenke (orasi, bademi) daju se prvenstveno kao poslastice. U manjim količinama može im se također dati mesa, sira ili jogurta. Ljudski slatkiši, agrumi, kupus i druge biljke iz porodica kelja su u prehrani štakora zabranjene. Svježa voda mora uvijek biti dostupna.
KAVEZ:Za smještaj štakora trebalo bi koristiti srednje visoke do visoke kaveze jer se vole penjati. Dimenzije nisu točno određene, ali se preporuča da visina kaveza bude barem 80 cm, dok bi površina poda za dva štakora trebala biti minimalno 50 x 60 cm.U kavezu je potrebno štakorima prirediti dodatke za igru i zabavu jer u periodu rasta i razvoja vole svašta grickati. Također preporuča se da dio kaveza bude pokriven ili da štakori imaju svoju kućicu u kojoj se mogu sakrivati. Osim prostranog smještaja, potrebno im je priuštiti i slobodno kretanje izvan kaveza. Idealno bi bilo barem sat vremena na dan.U samom kavezu, osim mjesta za spavanje, potrebno im je osigurati posudicu za hranu i vodu te stelju (piljevina, sijeno, novine, stara odjeća) kojom ćete prekriti dno kaveza. Kavez postavite na mirno mjesto, bez buke, propuha ili direktnog sunčevog svjetla.
ZDRAVLJE:Ukoliko primijetite da je vaš štakor letargičan, pogrbljen, da su mu oči poluzatvorene, da nema apetita, otežano diše ili da mu je dlaka neuredna i razbarušena, najbolje je da potražite pomoć veterinara.
DRUŠTVO:Budući su štakori društvene životinje, ne preporuča ih se držati same. Biti će im puno zanimljivije i biti će sretniji ako žive u parovima ili skupinama istog spola. Kada se uvode nove životinje, najbolje je da su mlade (do 10 tjedana starosti), iako se i starijeg štakora može uvesti u društvo. U svakom slučaju to je potrebno učiniti postupno kroz nekoliko dana. Prije toga, važno je kavez dobro očistiti i oprati kako bi se neutralizirao miris štakora koji tamo boravi od prije.Štakor je inteligentna i društvena životinja koja voli živjeti u parovima ili grupama. U društvu se međusobno čiste, češkaju, spavaju, komuniciraju, svađaju i tuku. To su ljubimci čija je aktivnost jače izražena noću. Najaktivniji su u ranu zoru i predvečer. Preporuča ih se držati u istospolnim parovima, a nikako s drugim, manjim glodavcima jer postoji opasnost da bi ih napali. To su vrlo znatiželjne životinje koje su dosta jednostavne za održavanje i pripitomljavanje. Životni vijek im se kreće od 2 do 3 godine.
AFRIČKI TVOR
PREHRANA:Tvorovi spadaju u porodicu Mustelida (zvijeri) te su isključivi mesojedi. Njihova prehrana trebala bi se bazirati na kvalitetnoj hrani specijaliziranoj za tvorove (sa što manjim postotkom žitarica, zbog nemogućnosti probavljanja vlakana) ili na visoko kvalitenoj (super-premium) hrani za mačke.Možete ga hraniti i mesom (piletina, puretina, zečetina), sirovim ili prokuhanim u vodi bez začina i soli i dati mu tu vodu za piće umjesto vode iz slavine, što će on s oduševljenjem prihvatiti. Također, može mu se povremeno davati i prepeličja jaja, maslinovo ulje, kao i poznata smjesa zvana duck soup koju možete pripremiti kod kuće.Nikako mu nemojte davati hranu i poslastice za pse i obavezno izbjegavajte slatkiše. Oni im se veoma sviđaju, no zbog zdravlja ih ne smiju komzumirati.
KAVEZ:Tvorovi jako vole spavati, a ostatak dana vole istraživati, stoga im je potreban kavez minimalnih dimenzija 80x50x60cm.U kavez smjestite dekicu i/ili ležaljku, razne tunele, posudu za hranu i vodu koje se mogu pričvrstiti na stijenke kaveza te obavezno posudu za obavljanje nužde ispunjenu pijeskom za mačke. Ukoliko je tvor pušten u prostoriji ili po stanu, svakako obratite pažnju na to da se ne može negdje zavući, zakačiti kandžicom ili dospjeti do nečega što bi ga moglo ozlijediti.
ZDRAVLJE:Tvorovi su osjetljive životinje, podložne prehladi, a mogu oboliti od štenećaka, smrtonosne bolesti protiv koje se moraju cijepiti svake godine. Obolijevaju još i od inzulinoma, ECE i bolesti nadbubrežne žlijezde. Tvora je potrebno cijepiti protiv bjesnoće ukoliko izlazi van kuće ili je u doticaju s drugim životinjama. Kod tvorova je općenito teško uočiti simptome bilo koje bolesti, te je poželjno čim primjetite da Vaš ljubimac odbija hranu, ima problema sa stolicom, ili je općenito bezvoljan, što prije otići veterinaru. Preko ljeta pazite da je tvor u klimatiziranoj prostoriji, a zimi da mu nije hladno.
DRUŠTVO:Afrički tvorovi su izuzetno simpatične životinjice i brzo prirastaju srcu. Zbog svog veselog karaktera privlače sve dobne skupine ljudi, no nije preporučljivo držati ih u kućanstvima s malom djecom. Velike su spavalice te su prikladni ljubimci i za one koji dosta vremena provode izvan kuće. Životni vijek im varira od 5 do 10 godina.Tvorovi su zaigrane životinje, te jako vole društvo. No potrebno je prilikom prvih doticaja s drugim životinjama tvora držati pod nadzorom i pratiti reakcije. U većini slučajeva se dobro slažu s drugim tvorovima, mačkama i psima, no zbog svoje karnivorske prirode nagonski napadaju ptice i glodavce te ih nije preporučljivo ostavljati same u prostorijama s potencijalnim plijenom.
AFRIČKI PATULJASTI JEŽ
PREHRANA:Ježevi su svejedi, ali im temelj prehrane čine insekti. U prirodi se hrane crvima, skakavcima, cvrčcima i glistama. Ukoliko ste u mogućnosti ponudite im ovakav obrok. Od voća i povrća dobro je dati endiviju, rajčicu, špinat, mrkvu, zatim jabuku, bananu, naranču, dinju, borovnice i grožđice te svaki dan dodati malo svježeg posnog kravljeg sira, kvalitetne dehidrirane ili mokre niskokalorične hrane za mačke kao i kuhano jaje.
KAVEZ:Za kavez je bitno da bude što veći, bogato prostrt steljom kako bi jež mogao rovati i zakapati se. Unutar kaveza treba postojati mjesto za skrivanje, a to mogu biti kućice, cijevi, ili krpe pod kojom će životinjica spavaju i gdje će se osjećati sigurno. Ježu treba omogućiti mnogo vježbe tijekom noći, stoga u kavez treba staviti kotač za trčanje, razne igračake i treba mu osigurati mjesta za penjanje jer su ježevi odlični penjači i vrlo brzi trkači. Preporuča im se omogućiti i slobodno kretanje u prostorijama osiguranim od povreda ili mogućnosti bijega.U kavez treba staviti dvije posudice za hranu: jednu za suhu, drugu za vlažnu hranu te posudicu/pojilicu za vodu. Neki ježevi od početka ne znaju piti iz pojilice te u tom slučaju treba ispod pojilice staviti i posudicu s vodom. Najviše im odgovaraju sobne temperature između 18 i 22°C. Ne treba ih izlagati niskim temperaturama kako bi izbjegli hibernaciju (zimski san).
ZDRAVLJE:Ježevi su skloni debljanju pa im je potrebno omogućiti što više kretanja. Ukoliko primjetite da se se pojavili vanjski ili unutarnji paraziti najbolje je potražiti veterinarsku pomoć.Jež je zdrav kada je živahan noću i ima dobar apetit, oči mu nisu suzne i krmeljave,nokti mu nisu predugački,ima vlažan nosić,nema otekline ili vidljive povrede
DRUŠTVO:Osim u vrijeme parenja, ježevi su uglavnom samotnjaci i reagiraju agresivno na druge pripadnike svoje vrste. Po karakteru su jednako dobri kućni ljubimci i mužjak i ženka. Ne preporučuju se kao ljubimci maloj djeci.
16. siječnja 2014.
AKVARISTIKA
ZLATNE RIBICE
PREHRANA:Zlatne ribice je najbolje hraniti kupljenom hranom prilagođene ribicama.
AKVARIJ:Kako bi ugođaj svakog akvarija, pa tako i hladnovodnog, bio što ljepši i oku ugodniji potrebno ga je opremiti raznim dekoracijama, podlogom, pozadinom i eventualno pravim „živim“ biljem. Iako je izbor dekoracija proizvoljan, dobro je upotrebljavati prirodne materijale, poput primjerice različitih akvarističkih panjeva, kamenja, ljuski kokosa i slično. Na tržištu postoji velik broj specjaliziranih akvarističkih ukrasa, od kojih gotovo svatko može izabrati nešto po svom ukusu. U svakom slučaju, estetika akvarija je proizvoljna, u skladu s interijerom u kojem se nalazi te na zadovoljstvo njegovog vlasnika i stanara.

TERARISTIKA

GUŠTERI(IGUANE):
PREHRANA:Posuda za vodu je obvezna.Iguane su biljojedi.Iguane su isključivo biljojedi tako da ih se ne smije hraniti insektima!
TERARIJ:Kao podlogu se preporuča koristiti treset, jer je njihovo prirodno stanište u kišnim šumama južne i srednje Amerike. U terarij treba još svakako staviti dvije posude za hranu (jednu na tlo, a drugu višlje među granjem), te granje za penjanje.Iguane su dnevni gušteri i tjelesnu temperaturu održavaju sunčajući se. Stoga im se, iznad mjesta za sunčanje, trebaju postaviti UVA/UVB lampe kako bi se, uz određene koristi UVA/UVB zraka, postigla i odgovarajuća temperatura (oko 35 stupnjeva) na samom mjestu za sunčanje.Iguane trebaju imati razliku između dnevne i noćne temperature. Dnevna temperatura na mjestu predviđenom za sunčanje bi trebala biti oko 35 stupnjeva, a noćna ne bi trebala padati ispod 25 stupnjeva.Ukoliko se stavlja pravo bilje, treba paziti da ne bude toksično (ukoliko ga iguana bude grickala). Umjetno bilje se preporuča, jer je jednostavnije za održavanje.
HIGIJENA:Preporuča se čak staviti i jednu dodatnu, veću, posudu s toplom vodom kako bi se iguana mogla povremeno i okupati te u nju vršiti nuždu.
PAUCI(TARANTULE):
PREHRANA:Tarantule imaju slabo razvijen vid ("osjećaju" vibracije) te se zbog toga hrane isključivo živom hranom. Tarantule nije potrebno hraniti raznovrsnom hranom niti im posipati vitamine/minerale po hrani, već njihovu hranu hraniti zdravo i raznoliko. Za svu hranu koja se daje tarantuli treba znati njezino porijeklo kako se preko hrane tarantula ne bi otrovala i uginula. Zbog toga treba koristiti isključivo hranu iz uzgoja.
Najčešće se uzgajaju:žohari,crvi,cvrčci i skakavci
TERARIJ:Tarantule se preporuča držati u staklenom terariju jer je staklo vrlo zahvalno za održavanje. Dok su manje, tarantule se može držati u bilo kakvim plastičnim posudicama s poklopcem (posudice za pakiranje hrane...), ali treba paziti na veličinu rupica za zrak kako tarantula ne bi mogla pobjeći iz posudice.
Nekoliko smjernica za odabir terarija:veličina i dekoracija terarija
KORNJAČE(ČANČARE):
PREHRANA:Čančare se hrane mješavinom trave i djeteline s dodatkom lišća i cvjetovima maslačka, trputca, vinove loze, duda i ružinog lišća. Isključivo su biljojedi makar ponekad u prirodi slučajno progutaju kakvog puža.Od hrane im ponudite zelenu salatu (endiviju), rajčicu, crveni radić, rikolu, matovilac, sijeno, koprive. Ne prečesto im ponudite mango, dinju i lubenicu. Ne smiju jesti špinat, zelje i kelj.
MJESTO ZA ŽIVOT:Čančare, kao kopnene kornjače, zahtijevaju veliki prostor koji bi trebao imati mjesta za skrivanje s kamenjem, opekom i drvećem.Nastamba mora biti veličine 5 puta dužine oklopa kornjače i 3 puta širine oklopa pomnoženo s brojem životinja, ako ih je više. Za podlogu nastambe najbolje je koristiti sijeno u kojemu se čančara često skriva, a rado ga i jede. Može se još koristiti i šljunak i mješavina treseta i zemlje, no bitno je napomenuti da su kornjače vrlo proždrljive te prilikom hranjenja gutaju supstrat, što izaziva začep crijeva koji može biti i smrtonosan, a izuzetak je jedino sijeno. Donji dijelovi terarija ne smiju biti prozirni jer čančara tada stalno pokušava izaći, što joj uzrokuje stres, a može uzrokovati i brojne ozljede glave i udova.
ZDRAVLJE:Suha i viseća koža na nogama i vratu ukazuju na nedostatak vitamina A, slabost i mekoća oklopa na nedostatak kalcija, UVB zraka i vitamina D, stomatitis (upala usta), proljev se javlja zbog unutarnjih parazita ili nepravilne prehrane.
Kornjača čančara je zdrava kada:
- ima bistre oči
- nema otečene kapke
- ima čistu kloaku
- ima čvrst oklop bez oštećenja i mrlja
- kada hoda odiže plastron od poda
- nema proljev
DRUŠTVO: Čančare žive pojedinačno, a samo za vrijeme parenja traže partnera. Samotnjaci su i izbjegavati će susrete s drugim životinjama kao što to rade i u prirodi.
ZMIJA(KRALJEVSKI PITON):
PREHRANA:U prirodi jedu male glodavce, a pojesti će i pticu ako je uspiju uhvatiti. U zatočeništvu osnovnu hranu predstavljaju miševi i štakori što ovisi o veličini zmije. Kraljevski pitoni poste od listopada do travnja kada dnevna temperatura ne bi smjela prelaziti 32°C. Kako bi se agresija Vaše zmije svela na najmanju moguću mjeru hraniti je možete izvan terarija u priručnoj kutiji čime se zmiju navikava na kontakt, a ona sama se osječa sigurnom i izvan terarija.
TERARIJ:Minimalna dimenzija terarija za Kraljevske pitone je 120x60x60 cm. Najbolja podloga za terarij je mješavina treseta, coco bricka i chip barka. Idealna visina podloge je 10 cm. U terarij je potrebno postaviti nekoliko grana po kojima se zmija može penjati. Terarij mora imati vlažni i suhi dio. U vlažnom dijelu potrebno je osigurati posudu (bazen) s dnevno svježom vodom koji se prilagođava veličini zmije. Temperatura suhog dijela, odnosno mjesta za sunčanje treba biti u rasponu od 27°C do 35°C po danu, dok je po noći potrebno osigurati 20°C do 25°C. Temperatura vlažnog dijela mora biti oko 25°C.
ZDRAVLJE:Kako su zmije uglavnom vrlo otporne životinje i rijetko obolijevaju najvažnije je održavati higijenu terarija na način da se iz terarija redovito uklanja izmet i presvučena koža te redovito mjenja podloga i osigura dnevno svježa voda.
DRUŠTVO:Kraljevski pitoni nisu baš socijalna bića, ali ukoliko se navikne na svog vlasnika, njima se može manipulirati bez većih poteškoća. Potrebno je naglasiti da mogu biti i agresivni ukoliko smatraju da je ugrožen njihov teritorij te pogotovo za vrijeme presvlačenja.
MAČKE

PREHRANA:Hranite svojeg maćića odvojeno od ostalih kućnih ljubimaca. Hrana neka bude servirana na sobnoj temperaturi, i pokušajte uspostaviti neko određeno vrijeme hranjenja, svaki dan u isto vrijeme.Uvijek koristite čiste posudice za jelo, nikada nemojte miješati posudice od različitih ljubimaca. Ako možete, koristite keramičke ili metalne posudice radije nego PVC puno su higijenskije i lakše se čiste. Uz hranu neka je uvijek čista i svježa voda.
HIGIJENA:Posvetite svaki dan nekoliko trenutaka za češljanje svog mačića, neka se od malih nogu navikne na četku, to je posebno važno za dugodlake vrste, za početak koristite mekanu četku da ne ozljedite nježnu mačju dlaku.
IGRA:Osigurajte vašem mačiću dovoljno igračaka sa kojima se može sam i sa vama igrati. Igra je važna u mačjem životu razvija mišićnu muskulaturu.Kupite svojem mačiću stup za grebanje pandži, naime prirodna je potreba mačaka da grebu nokte, pa ako nemaju stup za grebanje nenamjerno će iskoristiti vaš tepih ili trosjed za to.
SPAVANJE:Mačke vole puno spavati te im osigurajte udobne krevetiće.Neke ih mačke ne vole.Neke vole spavati na vrlo prometnom mjestu,a neke u miru.Neka spava na sobnoj temperaturi.
POTREBNE STVARČICE:
-posuda za vodu
-posuda za hranu
-igračka
-kevetić
-četka
PAS

PREHRANA:Sami odlučite na čemu će se temeljiti prehrana Vašeg psa (najbolji izbor je meso), ali pritom pazite na sastav hrane.Slatkiše nemojte davati, a osim toga u svakom Pet Shoppu možete kupiti i poslastice koje dajete psu kada želite. Naravno, ne u prekomjernoj količini.
Svježa voda mora biti uvijek dostupna!
HIGIJENA I ZDRAVLJE:
Kupanje: Svaki pas bez obzira na veličinu trebao bi se kupati 1-3x godišnje.
Preporuča se koristiti šampon namijenjen psima, a ne ljudima ili nekim drugim ljubimcima.
Češljanje: Svaki pas trebao bi se češljati, a koliko često ovisi o zahtjevnosti njegove dlake.
Psa treba temeljito iščetkati i pritom paziti da ga češalj ne grebe ili ne iritira na bilo koji način.
Koji je češalj najbolji presudit ćete sami.
Buhe i ostali nametnici: Buhe i ostali nametnici najčešće se prenose ako je Vaš pas u kontaktu sa 'zaraženim' psom ili ako boravi na mjestu gdje ima mnoštvo krpelja.
Krpelje ne smijete uklanjati ljudskom pincetom!Zapamtite da krpelje ne smijete stiskati ili polijevati nekim alkoholom što neki vlasnici rade jer tada ispušta tvari koje ponekad znaju biti zaražene! Također se preporuča staviti i ogrlica protiv nametnika ili ampula.
Zubi: Potrebno je redovito pregledavati zube i zubno meso.
U slučaju bilo kakvih promjena koje bi mogle ukazivati na bolest treba otići veterinaru.
Šišanje: Neki psi zahtijevaju šišanje dok drugi pak ne. Dakle, šišajte psa po potrebi.
ODGOJ I SOCIJALIZACIJA:Svaki pas trebao bi znati osnovne naredbe tipa: Stani, sjedni, lezi…
Također, svaki bi pas trebao biti socijaliziran što znači da prilikom druženja sa drugim psima, ali i ljudima ne bi trebao pokazivati nikakve znakove agresije.Ako sami odlučite učiti svoga psa što je po meni najbolje u većini slučajeva morat ćete biti jako strpljivi jer možda pas neće odmah shvatiti što od njega točno tražite ili će sve to pretvoriti u igru.
Zapamtite da je bilo koji oblik fizičkog kažnjavanja pasa zakonom zabranjen!
Ako mislite da niste sami sposobni odgojiti svoga psa pošaljite da ga dresuru.
NAJPOTREBNIJE STVARČICE:
-posuda za vodu
-posuda za hranu
-kućica (ako mislite psa držati vani)
-krevetić
-igračka
-vodilica
-ogrlica
PREPORUKA:Psa je najbolje čipirati kod veterinara jer psi znaju odlutati pa se može lakše naći.
Pretplati se na:
Postovi (Atom)